Historia

Najstarsza część domu została zbudowana w latach 50- tych XVII stulecia przez jednego z protestanckich uciekinierów.

Schronili się tu w Karkonoszach  przed prześladowaniami u schyłku wojny 30- letniej najpierw w Przesiece (Hain) i potem w Zachełmiu (Saalberg), przybywszy z terenów obecnej Austrii, również z Tyrolu. 
Nasza chatę na szczycie Góry Przesieckiej (612 m npm) zaczął budować Menzel, jeden z trzech pierwszych osadników. Na ich cześć zostały nazwane okoliczne góry: Menzelberg (Kopista), Göllnerberg (Góra Przesiecka), Fucknerberg (Kopa). Oznacza to, że dom był zamieszkały przez wieki, od początku przez jedną rodzinę Menzlów, z której pochodziła Liesel, mieszkająca jeszcze tu do roku 1945, z którą do dziś utrzymujemy kontakt. W ten sposób zapoczątkowała się historia domu, w którym mieszkamy, w połowie też od narodzin.

Nazwa "Wiśniowy Sad" pochodzi głównie od wielu drzewek wiśniowych, bajecznie kwitnących w maju i w czerwcu w ogrodzie dookoła domu. Przedwojenne Zachełmie było też kojarzone z ich uprawą, chociaż do dziś rosną tu rozmaite  gatunki starych drzew owocowych. Również klimaty z lektury sztuki Antoniego Czechowa niejednokrotnie występowały w powojennej historii tego miejsca.

Księga Gości

"(..)Wiśniowy Sad to miejsce magiczne, pełne ciepła i dobrego słowa.(...)"
Rena, Śląsk

zobacz wszystkie wpisy »